Lai jumts kalpo ilgi!

Lai jumts kalpo ilgi!

Mājas jumtam allaž jābūt teicamā stāvoklī, turklāt cilvēki, kas zem tā dzīvo, vēlas to redzēt arī glītu. Metāla jumta remonts ir sarežģīts un dārgs, kur nu vēl jauna uzklāšana, tāpēc nama saimniekam laikus jāseko tā stāvoklim un jābūt zinošam līdzekļu un krāsu izvēlē. Parasti metāla jumtu pieņemts krāsot, un, lai krāsas pārklājums turētos ilgāk, metāla virsmu vispirms notīra. Taču ziemā un vasarā, metālam izstiepjoties un saraujoties, krāsā var parādīties plaisas, pa kurām tālāk līdz metālam nonāk mitrums un sāk veidoties rūsa. Tālāk rūsa izplatās un ceļ augšup krāsas slāni. Cenšoties noslēpt neglītos brūnos plankumus, mājas saimnieki jumtu cenšas nokrāsot no jauna. Iztālēm tikko skaisti nokrāsotie jumti izskatās labi, tomēr tuvumā ir pamanāmas rūsas darbības pēdas. Turklāt pēc neilga laika krāsa jau atkal lobās nost, jo to bojā apakšā palikusī rūsa, kuru likvidēt ir praktiski neiespējams. Tālāk atliek jumtu krāsot atkal no jauna reizi gadā vai divos gados, jo procesu jau vairs nav iespējams apstādināt un rūsa izplatās tālāk. Lai remontētu krāsotu jumtu, uz kura parādījusies rūsa, krāsu vispirms pilnībā jānoņem. Mēdz izmantot dažādus šķidrumus – rūsas pārveidotājus. Taču, tos lietojot, jāzina nepieciešamais šķidruma daudzums, kas reaģēs ar rūsu. Ja šķidruma būs par maz, daļa rūsas paliks, kas atkal turpinās savu ārdošo darbību. Savukārt, ja šķidrumu uzklāsim par daudz, neizreaģējusī daļa atkal bojās jumtu un no jauna uzklāto krāsu. Precīzi uzminēt vajadzīgo rūsas pārveidotāja daudzumu praktiski nav iespējams, tāpēc rezultātu grūti prognozēt. Tāpat, nolemjot metāla jumtam piešķirt svaigu toni, jāatceras, ka ne katra krāsa turas uz agrāk cinkota jumta.

Cīņa pret rūsu
Lai mājas metāla jumts kalpotu ilgi, jau pirms tā uzklāšanas jādomā, kā to pasargāsim no rūsas un cik bieži par to būsim i rūpēties. Metāla jumts jau sākotnēji rūpīgi jāapstrādā. Ja tam nevelta pietiekami daudz uzmanības, tad vēlāk pēc uzlikšanas nāksies saskarties ar nopietnām problēmām un izdevumiem, piemēram, katru gadu strauji rūsējošo metāla virsmu pārkrāsojot. Pastāv dažādi paņēmieni, kā metālu aizsargāt no rūsas, taču joprojām neko piemērotāku un pieejamāku par cinku nav izdevies atrast, skaidro metālapstrādes firmas „NGS” direktors Andrejs Bengards. Nocinkot var dažādos veidos. Viens variants ir karstā cinkošana, kad dzelzs loksnes, konstrukcijas un elementus ievieto vannā ar izkausētu cinku. Vēl to mēdz darīt vannā ar cinka sāļu šķīdumu (elektrolītu), no kura elektriskās strāvas iedarbībā cinka molekulas nonāk uz dzelzs izstrādājumiem. Pirms karstās cinkošanas metālu mēdz turēt skābes šķīdumā, lai atbrīvotos no to sedzošās cietās virskārtas, kas pēc laika temperatūras svārstību rezultātā sāktu lobīties un dotu iespēju parādīties rūsai. Skābe reaģē ar šo cieto virskārtu un ļauj piekļūt tīram metālam, kuru tūlīt cinko ar karsto paņēmienu. Taču nav garantijas, ka zem cinka slāņa nepaliek neizreaģējusī skābe, kas tālāk var būt bīstama krāsai. Tāpēc pēc karstās cinkošanas krāsot iesaka tikai pēc sešiem mēnešiem. Ja tomēr krāsot vēlas iespējami agrāk, vispirms virsmu nepieciešams apstrādāt ar amonjaku, pēc tam ar speciālu grunti un visbeidzot uzklāt īpašu krāsu, taču arī tad nav pilnīgas garantijas, ka krāsa turēsies.

Metālu glābj cinks
Cinks ir kā barjera, kas pasargā dzelzi no atmosfēras iedarbības, mitruma un rūsēšanas. Ja cinka saturs pārklājumā ir ļoti liels, tad tas jau kalpo ne tikai kā barjera, bet arī aktīvi iedarbojas uz rūsu. Vietās, kur uz jumta klājuma parādās rūsa, cinks ar to reaģē, pats tērējot sevi un atjaunojot metāla molekulas. Radušais cinka savienojums ir ļoti ciets un atgādina melnu grafītu, kalpojot kā papildu aizsargbarjera.

Cinks kā aktīvs elements tātad tērē sevi gan no apakšas, reaģējot ar rūsu, gan no virspuses saskarē ar atmosfēru un lietus ūdeņiem (cinkotajiem jumtiem parasti redz tumšus plankumus – cinka korozijas pēdas). Jumta pārklājuma kalpošanas ilgums būs atkarīgs uzklātā cinka slāņa biezuma. Parasti cinku klāj vidēji 100 mikronu biezumā. Atkarībā no tā, kādos klimatiskajos apstākļos atrodas māja, atmosfēra katru gadu noārdīs 5-10 mikronus cinka slāņa. Sāļajā jūras gaisā, kas ir ļoti agresīvs, cinka noārdīšanās notiks straujāk, bet mierīgākā klimatā lēnāk. Zaudējot ik gadu, piemēram, 5 mikronus, cinka slānis uz jumta turēsies 20 gadus. Kad tā vairs nav palicis, uz jumta virsmas parādās rūsas plankumi. Tātad tur cinks ir izreaģējis un to nepieciešams uzklāt no jauna. Šim nolūkam vispiemērotākā un lētākā metode ir aukstā cinkošana: vispirms ar metāla birsti notīra birstošo un irdeno rūsu, pēc tam ar rullīti vai otu no spaiņa uzklāj šķidrā bāzē izšķīdināto cinka pulveri. Auksto cinkošanu atšķirībā no iepriekšējām metodēm var izmantot jau uzklātam jumtam vai tā remontam. Visu rūsu noņemt nav nepieciešams, bet tikai jānodrošina pietiekams cinka daudzums, kas apturēs metāla koroziju. Šāda cinka materiāla cena ir vidēji pusotru latu kvadrātmetrā. Protams, tālākās izmaksas saistītas ar darba veicēju, kurš novērtē objekta sarežģītību utt. Noteikta bāzes saistviela ļauj cinka pulverim iekļūt metāla kristāliskajā režģa struktūrā. Turklāt šāds cinka pārklājums nav ciets, bet elastīgs, kas nozīmīgi mainīgos temperatūras apstākļos, kā arī ja metāla virsma ir liekta. Remonts būs lēts, bet metāla izstrādājumu varēs ekspluatēt mūžīgi. Jumta pārklājums pēc aukstās cinkošanas nav spožs (kā tas mēdz būt pirmos gadus pēc karstās cinkošanas), bet gan matēts, jo cinkam ir pelēka krāsa.

Kompleksa aizsardzība
Lai metāla jumts nerūsētu ilgus gadus, pielieto komplekso aizsardzību: sākumā uzklāj cinku, bet tam virsū – krāsu, tādējādi pusotru reizi pagarinot jumta pārklājuma mūžu. Krāsas slānis tātad pasargā cinku no lietus, nelabvēlīgajiem laika apstākļiem un kaitīgā atmosfēras piesārņojuma, lai neveidotos cinka korozija. Savukārt cinks pilda savu uzdevumu un aptur rūsu un neļauj tai bojāt un celt augšup krāsu. Pēc aukstās cinkošanas, jumtu var krāsot jau nākamajā dienā. Taču uz cinka slāņa uzklājamās krāsas izvēlē jābūt uzmanīgiem, jo krāsas gatavo uz dažādām bāzēm. Lai iegūtu dažādus toņus, mēdz pievienot varu. Ja krāsa satur alumīnija un vara piemaisījumus, tai, nonākot uz cinka pārklājuma, starp krāsainajiem metāliem mainās polaritāte – ja iepriekš cinks spēja atjaunot jumtu sedzošo metālu, tad tagad tas noārdīs krāsu. Ja paredzēts krāsot ar epoksīda krāsu, tad cinkojot var izvēlēties cinka pulveri uz epoksīda bāzes, kas nodrošinās labu saķeri. Pēterburgā, kur izstrādāta aukstās cinkošanas metode, ražo arī cinka masu uz alkīda krāsām piemērotas bāzes. Savukārt, ja kāds vēlas spožu jumtu, iespējams uzklāt speciālu krāsu uz alumīnija bāzes, kas veidota, ievērojot savienojamību ar cinku. Attiecīgi uz alumīnija krāsas var klāt virsū cinku – šie pārklājumi viens otru papildinās un aizsargās. Šāds jumts nekļūs tumšs un neveidosies arī cinka korozijas plankumi.

Reviw on bokmaker Number 1 in uk http://w.artbetting.net/ William Hill
Full Reviw on best bokmaker - Ladbrokes http://l.artbetting.net/ full information
betfair.artbetting.net
sports bookmakers